Zasiłki austriackie
W Austrii, podobnie jak w Niemczech, dużą wagę przywiązuje się do finansowej pomocy rodzicom w wychowywaniu dzieci. Państwo wypłaca świadczenie w postaci zasiłku rodzinnego, które jest uzależnione przede wszystkim od wieku posiadanych dzieci. Bardzo ważną rzeczą i godnym podkreślenia faktem jest to, że wysokość zasiłku rodzinnego wzrasta wraz z ilością dzieci, a dochody rodziców nie mają tutaj wpływu na wypłatę świadczenia (nie ma granicy dochodowej!).
Familienbeihilfe otrzymuje się co drugi miesiąc, aż do rozpoczęcia pracy zawodowej dziecka, jednakże nie dłużej niż do ukończenia przez nie 25 roku życia. Zasiłek wypłaca się z reguły matce dziecka (warunkiem jest prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego przez rodziców) chyba, że zostanie złożony wniosek o wypłatę świadczenia dla ojca. Zgoda matki jest w takim wypadku obligatoryjna. W przypadku gdy rodzice żyją osobno, to prawo do pobierania świadczenia ma ta osoba, u której mieszka dziecko.
Osoby mające prawo do zasiłku rodzinnego w Austrii :
• obywatele Austrii
• obywatele UE/EOG oraz obywatele Szwajcarii
• obywatele państw trzecich, którzy przebywają w Austrii na podstawie dokumentu uprawniającego ich do stałego pobytu w Austrii
• osoby ze statusem uchodźcy na podstawie ustawy Asylum
Austriacki zasiłek rodzinny przysługuje :
a) na wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia,
b) na dzieci, które ukończyły 18 lat, przysługuje zasiłek wtedy, gdy znajdują się one w trakcie nauki zawodu, odbywają studia lub są w trakcie przeszkoleń.
Zasiłki szwajcarskie
Zasiłek rodzinny przysługuje w Szwajcarii każdemu pracownikowi posiadającemu pozwolenie na pobyt i mającemu pracę na terenie kraju. Warunkiem do spełnienia jest odpowiedni poziom uzyskiwanych dochodów przez pracowników. Osoba ubiegająca się o zasiłek rodzinny musi zarabiać co najmniej 580 franków miesięcznie lub 6.960 franków rocznie.
W stosunku do krajów UE i EFTA (w tym Polski) zasiłki rodzinne muszą być wypłacane w kraju, w którym praca jest wykonywana i to nawet wtedy, jeżeli osoba uprawniona lub dzieci tej osoby mieszkają w innym kraju (np. dzieci mieszkają w Polsce). Jeżeli oboje rodzice są zatrudnieni, to zasiłki rodzinne na pierwszym miejscu wyrównywane są w kraju zamieszkania dzieci. Jeżeli drugi rodzic jest zatrudniony w innym kraju, a zasiłki rodzinne są wyższe, wtedy dany zasiłek jest tam nadpłacany.
Aby uzyskać szwajcarski zasiłek rodzinny należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Dokumentacja wpływająca na biurka urzędników jest bardzo skrupulatnie sprawdzana i nie może zawierać żadnych błędów, a same dokumenty muszą być bardzo czytelne i profesjonalnie opracowane. Wniosek musi zostać wypełniony komputerowo, a nie np. odręcznie. Zasiłek rodzinny w Szwajcarii może być wypłacany aż do 5 lat wstecz.
Wysokość dodatku jest ustalana indywidualnie w każdym kantonie:
a) dla dzieci poniżej 16 lat dodatek w wysokości od 200 franków szwajcarskich do 400 franków szwajcarskich,
b) dla dzieci w wieku od 16 do 25 lat dodatek edukacyjny wynosi minimum 250 franków szwajcarskich.
Zasiłki rodzinne wypłacane są również na chore dzieci oraz na dzieci niepełnosprawne. Jeśli dziecko jest w trakcie odbywania edukacji, to rodzice będą otrzymywali świadczenie aż do momentu ukończenia edukacji, jednakże maksymalnie do 25 roku życia dziecka. Wtedy to rodzic otrzyma na dziecko tzw. zasiłek edukacyjny. Jeśli zdarzy się sytuacja, że zasiłki będą pobierane mimo tego, iż z określonych przyczyn już nie przysługują (np. z powodu fałszywych oświadczeń lub zakończenie edukacji dziecka), należy liczyć się z tym, iż trzeba będzie zwrócić otrzymane pieniądze wraz z odsetkami.
Zasiłki holenderskie
Holenderskie prawo przewiduje trzy różne stawki zasiłku rodzinnego. Wysokość przyznanego zasiłku rodzinnego zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Im dziecko jest starsze, tym większa jest kwota świadczenia rodzinnego. Gdy dziecko ma 6 lat, to automatycznie podwyższa się kwota wypłacanego zasiłku na dzieci. Kolejny wzrost zasiłku nastąpi w momencie, gdy dziecko uprawnionego będzie miało 12 lat. Wypłata zasiłku następuje nieprzerwanie tak długo jak dziecko jest niepełnoletnie, tj. do siedemnastego roku życia. O ile w większości krajów Europy Zachodniej zasiłek wypłacany jest najczęściej co miesiąc, to w Holandii zasiłek rodzinny wypłacany jest kwartalnie, a więc raz na trzy miesiące. Instytucja odpowiedzialna w Holandii za wypłacanie zasiłku rodzinnego wypłaca go faktycznie dopiero po upływie kwartału. Ze względu na całkiem atrakcyjne stawki zasiłku pracując w Holandii warto ubiegać się o świadczenie.
Wysokość zasiłku rodzinnego w Holandii uzależniona jest od wieku dziecka :
Wiek dziecka |
0 do 5 lat |
6 do 11 lat |
12 do 17 lat |
Kwota na kwartał na dziecko |
223,37 euro |
271,24 euro |
319,10 euro |
Podwójny zasiłek rodzinny przy wysokich kosztach
Bardzo ciekawie wygląda sytuacja, jeżeli rodzice ponoszą stosunkowo duże koszty związane z dzieckiem. Otóż jeśli dziecko nie mieszka w domu rodziców, np. z powodu niepełnosprawności, mogą powstać po stronie rodziców wysokie koszty utrzymania takiego dziecka. W niektórych przypadkach istnieje możliwość otrzymania podwójnego zasiłku rodzinnego. Jednak sprawę podwójnego zasiłku trzeba rozpatrywać dla każdego przypadku bardzo indywidualnie.
Zasiłki luksemburskie
Prawo do pobierania zasiłku rodzinnego w Luksemburgu ma osoba, która jest tam zatrudniona i ubezpieczona. Dzieci nie muszą razem z wnioskodawcą mieszkać w Luksemburgu, żeby otrzymywać taki zasiłek. Ważnym jest jednak, aby mieć wspólny meldunek w jednym z krajów Unii Europejskiej. Instytucją zajmującą się wypłatą świadczeń jest Caisse Nationale des Prestations Familiales. Zasiłek wypłacany jest zasadniczo do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. W szczególnych przypadkach czas ten może zostać wydłużony. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc w jednakowej dla wszystkich dzieci wysokości, która zależy od ilości podopiecznych.